Vishay/Dale RNC60H1843DSRSL
RNC60H1843DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1843DSRSL
Brief Description
RES 184K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1843DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1843DSRSL
QUANTITY
RNC60H1843DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1843DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1843DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1843DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1843DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1843DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1843DSRSL
RES SMD 34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
QUICKIE HEADER2X5 D datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256UBGA datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 33.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf