Vishay/Dale RNC60H1852FSB14
RNC60H1852FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1852FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1852FSB14.pdf
Availability of RNC60H1852FSB14
QUANTITY
RNC60H1852FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1852FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1852FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1852FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1852FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1852FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1852FSB14
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM50H/AE50M/X datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAR-BUS HM TOP TOOL HAR-BUS HM datasheet.pdf
SP1 SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf