Vishay/Dale RNC60H1874FSRSL
RNC60H1874FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1874FSRSL
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1874FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1874FSRSL
QUANTITY
RNC60H1874FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1874FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1874FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1874FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1874FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1874FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1874FSRSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 8.3A 13.5 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf