Vishay/Dale RNC60H1893BSBSL
RNC60H1893BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1893BSBSL
Brief Description
RES 189K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1893BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1893BSBSL
QUANTITY
RNC60H1893BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1893BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1893BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)189k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1893BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1893BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1893BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1893BSBSL
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 6WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf