Vishay/Dale RNC60H18R2FSB14
RNC60H18R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H18R2FSB14
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H18R2FSB14.pdf
Availability of RNC60H18R2FSB14
QUANTITY
RNC60H18R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H18R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H18R2FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H18R2FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H18R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H18R2FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H18R2FSB14
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
LAMP STANDARD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EXCALIBUR ARM 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 60POS datasheet.pdf