Vishay/Dale RNC60H1911BMR36
RNC60H1911BMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1911BMR36
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1911BMR36.pdf
Availability of RNC60H1911BMR36
QUANTITY
RNC60H1911BMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1911BMR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1911BMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1911BMR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1911BMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1911BMR36 Details Description
Related parts for RNC60H1911BMR36
FIXED IND 47UH 3.1A 74 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V CH 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO277A datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 920MA 2.45 OHM datasheet.pdf