Vishay/Dale RNC60H1912BSB14
RNC60H1912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912BSB14.pdf
Availability of RNC60H1912BSB14
QUANTITY
RNC60H1912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1912BSB14
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LBL WIRE MRKR LS3E.5X.75" 500/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 800MA 230 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf