Vishay/Dale RNC60H1912BSB14
RNC60H1912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912BSB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912BSB14.pdf
Availability of RNC60H1912BSB14
QUANTITY
RNC60H1912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1912BSB14
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A TO262 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
3 BAY 36IN DEPTH INTERNAL KIT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56VFBGA datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
470UF 35V 10X16MM 105C 2000H datasheet.pdf