Vishay/Dale RNC60H1912BSRE6
RNC60H1912BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1912BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1912BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1912BSRE6
QUANTITY
RNC60H1912BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1912BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1912BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1912BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1912BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1912BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1912BSRE6
IC CPLD 64MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1000UH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 138 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FGG.1B.314. FOR 14LV datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 3.18MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 128TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf