Vishay/Dale RNC60H1913BSRE6
RNC60H1913BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1913BSRE6
Brief Description
RES 191K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1913BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1913BSRE6
QUANTITY
RNC60H1913BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1913BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1913BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1913BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1913BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1913BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1913BSRE6
FIXED IND 56UH 6.1A 46 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 634K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf