Vishay/Dale RNC60H1913FRB14
RNC60H1913FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1913FRB14
Brief Description
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1913FRB14.pdf
Availability of RNC60H1913FRB14
QUANTITY
RNC60H1913FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1913FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1913FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1913FRB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1913FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1913FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H1913FRB14
CONN RECEPT 60POS 0.5M SMD GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM 256K FLASH 100-LQF datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/03/180 1.5 BK datasheet.pdf
RES 125K OHM 0.4W 0.05% RADIAL datasheet.pdf