Vishay/Dale RNC60H1913FRBSL
RNC60H1913FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1913FRBSL
Brief Description
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1913FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1913FRBSL
QUANTITY
RNC60H1913FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1913FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1913FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1913FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1913FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1913FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1913FRBSL
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 361 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUMPER CYLINDRICAL 0.5" DIA CLR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf