Vishay/Dale RNC60H1914FSBSL
RNC60H1914FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1914FSBSL
Brief Description
RES 1.91M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1914FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1914FSBSL
QUANTITY
RNC60H1914FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1914FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1914FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1914FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1914FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1914FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1914FSBSL
ADAPTER BNC JACK TO RCA PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 400MA 480 MOHM datasheet.pdf
TERM FORK NYL 22-18AWG 1/4 datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL RED/GRN DIFF datasheet.pdf
CABLE 3COND 6AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2V 120W 60A datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf