Vishay/Dale RNC60H1931DSB14
RNC60H1931DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1931DSB14
Brief Description
RES 1.93K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1931DSB14.pdf
Availability of RNC60H1931DSB14
QUANTITY
RNC60H1931DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1931DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1931DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.93k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1931DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1931DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1931DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1931DSB14
PATCHCORD DUAL 3COND GREEN 5FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO PROFET V2.0BTS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO214AC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26VC POWERMITE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 65KHZ 7PDIP datasheet.pdf