Vishay/Dale RNC60H1933DSB14
RNC60H1933DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1933DSB14
Brief Description
RES 193K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1933DSB14.pdf
Availability of RNC60H1933DSB14
QUANTITY
RNC60H1933DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1933DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1933DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)193k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1933DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1933DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1933DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1933DSB14
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5028A/TAS5122 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 44-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10A 4.5-13.2V 1.0VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 511 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC/SL TERMINATOR KIT 2-20 CKT datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf