Vishay/Dale RNC60H1933DSRSL
RNC60H1933DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1933DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 193K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1933DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1933DSRSL
QUANTITY
RNC60H1933DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1933DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1933DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)193k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1933DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1933DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1933DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1933DSRSL
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6350K 2SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=3000FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 1BIT SOT553 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PAC-RX3I-HE37-V3-2M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf