Vishay/Dale RNC60H1961BSB14
RNC60H1961BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1961BSB14
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1961BSB14.pdf
Availability of RNC60H1961BSB14
QUANTITY
RNC60H1961BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1961BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1961BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1961BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1961BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1961BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1961BSB14
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf