Vishay/Dale RNC60H1961DSBSL
RNC60H1961DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1961DSBSL
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1961DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1961DSBSL
QUANTITY
RNC60H1961DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1961DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1961DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1961DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1961DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1961DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1961DSBSL
SWITCH SLIDE SP3T 100MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
LABEL DESIGNATION STRIP PURPLE datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 20AWG YEL datasheet.pdf
WIREWAY FITTING 2.5X2.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf