Vishay/Dale RNC60H1961FSB14
RNC60H1961FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1961FSB14
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1961FSB14.pdf
Availability of RNC60H1961FSB14
QUANTITY
RNC60H1961FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1961FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1961FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1961FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1961FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1961FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1961FSB14
CONN HDR 10POS VERT 2MM WHT T/H datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
2POS LSA-PLUG MODULE 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 219 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf