Vishay/Dale RNC60H1961FSRE6
RNC60H1961FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1961FSRE6
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1961FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1961FSRE6
QUANTITY
RNC60H1961FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1961FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1961FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1961FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1961FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1961FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1961FSRE6
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS SLD CUP PNL MATE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 17.7DIA 75MM datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FORM-C LIMIT OUTPUT RELAY datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 185MA 6.1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf