Vishay/Dale RNC60H1962BRRE6
RNC60H1962BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1962BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1962BRRE6.pdf
Availability of RNC60H1962BRRE6
QUANTITY
RNC60H1962BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1962BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1962BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1962BRRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1962BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1962BRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1962BRRE6
IC DAC 10BIT QUAD LP 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH SMD datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 43MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf