Vishay/Dale RNC60H1962FMR36
RNC60H1962FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1962FMR36
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1962FMR36.pdf
Availability of RNC60H1962FMR36
QUANTITY
RNC60H1962FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1962FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1962FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1962FMR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1962FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1962FMR36 Details Description
Related parts for RNC60H1962FMR36
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
XE 2.5" SSD PWR PRTCT 8GB AMLC datasheet.pdf