Vishay/Dale RNC60H1963DSBSL
RNC60H1963DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1963DSBSL
Brief Description
RES 196K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1963DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1963DSBSL
QUANTITY
RNC60H1963DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1963DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1963DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1963DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1963DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1963DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1963DSBSL
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf