Vishay/Dale RNC60H1981BSRSL
RNC60H1981BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1981BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.98K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1981BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1981BSRSL
QUANTITY
RNC60H1981BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1981BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1981BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1981BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1981BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1981BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1981BSRSL
RES SMD 1.02K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TDFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.23"L X 5.23"W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
WP-SPIRAL PVC C 45 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf