Vishay/Dale RNC60H1982BSRE6
RNC60H1982BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1982BSRE6
Brief Description
RES 19.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1982BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1982BSRE6
QUANTITY
RNC60H1982BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1982BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1982BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1982BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1982BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1982BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1982BSRE6
DISPLAY OLED 96X16 0.8" ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 34POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 10V 0402 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 16POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18V 101W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf