Vishay/Dale RNC60H1982BSRE6
RNC60H1982BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1982BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1982BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1982BSRE6
QUANTITY
RNC60H1982BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1982BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1982BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1982BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1982BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1982BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1982BSRE6
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 10WSON datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 52POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf