Vishay/Dale RNC60H1984DSBSL
RNC60H1984DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1984DSBSL
Brief Description
RES 1.98M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1984DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1984DSBSL
QUANTITY
RNC60H1984DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1984DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1984DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.98M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1984DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1984DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1984DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1984DSBSL
CAP TANT 1UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SW A/V SCART CON 48-TQFN datasheet.pdf
CAP MICA 300PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADIS16210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE YELLOW datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf