Vishay/Dale RNC60H2001BRB14
RNC60H2001BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2001BRB14
Brief Description
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2001BRB14.pdf
Availability of RNC60H2001BRB14
QUANTITY
RNC60H2001BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2001BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2001BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2001BRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2001BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2001BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2001BRB14
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
BOARD EVAL PIC32 CAP TOUCH CTMU datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2924 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2.84K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf