Vishay/Dale RNC60H2002FRRSL
RNC60H2002FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2002FRRSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2002FRRSL.pdf
Availability of RNC60H2002FRRSL
QUANTITY
RNC60H2002FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2002FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2002FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2002FRRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2002FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2002FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H2002FRRSL
JUMPER-H2788TR/C2065R/X 4" datasheet.pdf
CONN RECEPT 3MM 2POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 6OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf