Vishay/Dale RNC60H2002FSBSL
RNC60H2002FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2002FSBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2002FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2002FSBSL
QUANTITY
RNC60H2002FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2002FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2002FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2002FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2002FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2002FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2002FSBSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1MM DL AU T/H datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 11.77"L X 9.9"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf