Vishay/Dale RNC60H2003FRBSL
RNC60H2003FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2003FRBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2003FRBSL.pdf
Availability of RNC60H2003FRBSL
QUANTITY
RNC60H2003FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2003FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2003FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2003FRBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2003FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2003FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H2003FRBSL
SWITCH DIP PIANO 8POS SMD datasheet.pdf
DUCT SLOT POL CLR 4"X4"(6=6') datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 200V DO-214AC datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf