Vishay/Dale RNC60H2031DSRSL
RNC60H2031DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2031DSRSL
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2031DSRSL.pdf
Availability of RNC60H2031DSRSL
QUANTITY
RNC60H2031DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2031DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2031DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2031DSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2031DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2031DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2031DSRSL
IGBT 600V 78A 370W D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf