Vishay/Dale RNC60H2051BPBSL
RNC60H2051BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2051BPBSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2051BPBSL.pdf
Availability of RNC60H2051BPBSL
QUANTITY
RNC60H2051BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2051BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2051BPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2051BPBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2051BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2051BPBSL Details Description
Related parts for RNC60H2051BPBSL
FIXED IND 2.2UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 1608 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
COVER ABS FOR PB-1565 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
ACTIVE ANT GPS USE 18X18X4 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf