Vishay/Dale RNC60H2052FSRE6
RNC60H2052FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2052FSRE6
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2052FSRE6.pdf
Availability of RNC60H2052FSRE6
QUANTITY
RNC60H2052FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2052FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2052FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2052FSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2052FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2052FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2052FSRE6
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP 16.5V TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 410MHZ 8LFCSP datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 44.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf