Vishay/Dale RNC60H2054FMRE6
RNC60H2054FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2054FMRE6
Brief Description
RES 2.05M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2054FMRE6.pdf
Availability of RNC60H2054FMRE6
QUANTITY
RNC60H2054FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2054FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2054FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2054FMRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2054FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2054FMRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2054FMRE6
FUSE BOARD MNT 160MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 24POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf