Vishay/Dale RNC60H2081DSBSL
RNC60H2081DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2081DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2081DSBSL.pdf
Availability of RNC60H2081DSBSL
QUANTITY
RNC60H2081DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2081DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2081DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2081DSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2081DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2081DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2081DSBSL
INDUCT ARRAY 2 COIL 50.18UH SMD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16-SOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 14mA, 30mA Backlight 24-LFCSP-VQ (4x4) datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 175MA 490 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-114V datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 12POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf