Vishay/Dale RNC60H2081DSBSL
RNC60H2081DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2081DSBSL
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2081DSBSL.pdf
Availability of RNC60H2081DSBSL
QUANTITY
RNC60H2081DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2081DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2081DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2081DSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2081DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2081DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2081DSBSL
IC LIU T3/E3/STS-1 IND 48LQFP datasheet.pdf
GDT 600V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR .100" TIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf