Vishay/Dale RNC60H2081DSRE6
RNC60H2081DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2081DSRE6
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2081DSRE6.pdf
Availability of RNC60H2081DSRE6
QUANTITY
RNC60H2081DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2081DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2081DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2081DSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2081DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2081DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2081DSRE6
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT CAP ALUM 10UF - 2200UF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
COVER FOR DIST/SPLCR BLOCK 3POLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCP SS 6POS SQ FLG WO/SCKT datasheet.pdf