Vishay/Dale RNC60H2101BSB14
RNC60H2101BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2101BSB14
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2101BSB14.pdf
Availability of RNC60H2101BSB14
QUANTITY
RNC60H2101BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2101BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2101BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2101BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2101BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2101BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2101BSB14
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RELAY SSR 25A BUILT-IN CT SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
SMA BH JCK-STRT PLG RG-58 18" datasheet.pdf