Vishay/Dale RNC60H2101BSRE6
RNC60H2101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2101BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2101BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2101BSRE6
QUANTITY
RNC60H2101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2101BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2101BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2101BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2101BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2101BSRE6
IC DIGITAL POT 50K 32TP 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 296MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC CDC 2CH 12BIT 1.8V 10-LFCSP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2-BIT UNIDIR 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 datasheet.pdf