Vishay/Dale RNC60H2101FSR36
RNC60H2101FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2101FSR36
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2101FSR36.pdf
Availability of RNC60H2101FSR36
QUANTITY
RNC60H2101FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2101FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2101FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2101FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2101FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2101FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2101FSR36
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560K OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF CC 70V SOT-23 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE 2.5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9704 datasheet.pdf
2MM DIL SMT PP/T&R 900/RL datasheet.pdf