Vishay/Dale RNC60H2102FSBSL
RNC60H2102FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2102FSBSL
Brief Description
RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2102FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2102FSBSL
QUANTITY
RNC60H2102FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2102FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2102FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2102FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2102FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2102FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2102FSBSL
DIODE ZENER 20V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 306MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO5 datasheet.pdf
TAG ELECTRL WARN 5.75"X3" BLK/RD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf