Vishay/Dale RNC60H2103BSB14
RNC60H2103BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2103BSB14
Brief Description
RES 210K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2103BSB14.pdf
Availability of RNC60H2103BSB14
QUANTITY
RNC60H2103BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2103BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2103BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2103BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2103BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2103BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2103BSB14
CONN HEADER .100 SNGL STR 1POS datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARD ENGINE 32MB SDRAM datasheet.pdf
STANDARD PROD SET datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 19POS datasheet.pdf
RES 386 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf