Vishay/Dale RNC60H2103BSRE6
RNC60H2103BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2103BSRE6
Brief Description
RES 210K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2103BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2103BSRE6
QUANTITY
RNC60H2103BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2103BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2103BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2103BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2103BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2103BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2103BSRE6
MOSFET N-CH 1000V TO-220FP datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X20-1/8X2-1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC16B/AE16M/ASC16B datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 58 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
220UF 35V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf