Vishay/Dale RNC60H2151FSBSL
RNC60H2151FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2151FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2151FSBSL.pdf
Availability of RNC60H2151FSBSL
QUANTITY
RNC60H2151FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2151FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2151FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2151FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2151FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2151FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2151FSBSL
IC SWITCH BUS 20BIT FET 48-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE R-ANGLE 5POS M12 2M datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf