Vishay/Dale RNC60H2151FSR36
RNC60H2151FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2151FSR36
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2151FSR36.pdf
Availability of RNC60H2151FSR36
QUANTITY
RNC60H2151FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2151FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2151FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2151FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2151FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2151FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2151FSR36
CAP CER 100UF 10V Y5V 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FB 2MM ZPACK SEATING TOOL ASSY datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 2R 3.8KV datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
MICRO 25C S 24" WHT FLOAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf