Vishay/Dale RNC60H2152BSB14
RNC60H2152BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2152BSB14
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2152BSB14.pdf
Availability of RNC60H2152BSB14
QUANTITY
RNC60H2152BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2152BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2152BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2152BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2152BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2152BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2152BSB14
FILTER LINE 2.7MH 2.7A TYPE 650 datasheet.pdf
RES MO 1W 51.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 15-20AWG CRIMP TRM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 55 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN SEALING CAP M8 IP65/67 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf