Vishay/Dale RNC60H2211BSB14
RNC60H2211BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2211BSB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2211BSB14.pdf
Availability of RNC60H2211BSB14
QUANTITY
RNC60H2211BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2211BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2211BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2211BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2211BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2211BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2211BSB14
RES SMD 383K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
ANTENNA DUAL-BAND 3.5DBI N FML datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf