Vishay/Dale RNC60H2211BSRSL
RNC60H2211BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2211BSRSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2211BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2211BSRSL
QUANTITY
RNC60H2211BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2211BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2211BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2211BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2211BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2211BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2211BSRSL
IC HEX INVERTER W/OD 14-SOIC datasheet.pdf
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
M801 2C 2#12 PIN RECP THRD datasheet.pdf
DSUB 9 F WW .375 G CAD datasheet.pdf