Vishay/Dale RNC60H2211FSR36
RNC60H2211FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2211FSR36
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2211FSR36.pdf
Availability of RNC60H2211FSR36
QUANTITY
RNC60H2211FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2211FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2211FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2211FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2211FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2211FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2211FSR36
CLIP MINI-GRAB R/A BANA PLUG RED datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 840MA 318 MOHM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN F RG6 HEX CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf